Spadki i podział majątku

  • dziedziczenie testamentowe i ustawowe
  • unieważnienie testamentu
  • odrzucenie spadku
  • uznanie spadkobiercy za niegodnego
  • długi spadkowe
  • dział spadku i zniesienie współwłasności
  • zachowek
  • unieważnienie testamentu

Długi po zmarłym

Klienci Kancelarii zwracają się do mnie z pytaniem: mój przodek umarł, co z długami? Wówczas sprawa wymaga analizy i odpowiedzi na pytania: jaka jest wysokość długów? A może część z nich jest przedawniona? Czy zmarły posiadał nieruchomości? Czy wartość nieruchomości przewyższa wartość zobowiązań? Po ustaleniu stanu majątkowego zmarłego przystępujemy do działań. Czasami najkorzystniejsza opcja to odrzucenie spadku.

Spadek można odrzucić przez złożenie oświadczenia w sądzie lub w kancelarii notarialnej. Należy pamiętać o tym, że odrzucenie spadku często wiąże się z przejściem dziedziczenia na kolejne osoby, np. dzieci spadkobiercy. Jeżeli dzieci są małoletnie, musimy wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o zgodę sądu na dokonanie czynności prawnej  przekraczającej czynność zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Odrzucenie spadku nie może czekać! Brak złożenia stosownego oświadczenia w terminie sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku wiąże się z automatycznym jego przyjęciem z dobrodziejstwem inwentarza.

Dział spadku i zniesienie współwłasności, konflikty rodzinne na tle dziedziczenia

Gdy dochodzi do dziedziczenia ustawowego, zdarza się bardzo często iż spadkobiercami jednej nieruchomości jest kilka osób o różnych interesach. Niektóre z nich zainteresowane są zamieszkiwaniem w danej nieruchomości, inne wolałyby ją sprzedać i otrzymać wartość odpowiadającą swojemu udziałowi w pieniądzu. Czasami interesy te można pogodzić w toku rozmów z rodziną, w wielu przypadkach wymagane jest jednak złożenie pozwu do sądu. Pojawiają się również inne sprawy na tle prawa spadkowego, powodowane konfliktami rodzinnymi i np. odnalezionym nagle testamentem. Reprezentuję Klientów w sprawach o uznanie spadkobiercy za niegodnego bądź unieważnienie testamentu, a także w postępowaniach o zachowek.

Jak wygląda proces dochodzenia roszczeń z tytułu wad budynku?

W przypadku wad budynku możemy skorzystać z kilku ścieżek dochodzenia roszczeń, w zależności od tego czego poszkodowany się domaga i jakie ma plany wobec swojej nieruchomości. W procesach przeciwko deweloperowi żądamy usunięcia wad, obniżenia ceny zakupu nieruchomości bądź sumy pieniężnej umożliwiającej naprawę budynku i odpowiadającej poniesionym szkodom.

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem pięciu lat od dnia wydania nieruchomości. Po upływie tego terminu, badamy możliwość dochodzenia roszczeń z innej podstawy prawnej (odpowiedzialność kontraktowa).

Sprawy przeciwko deweloperom zawsze zaczynamy od bieżącego zgłaszania deweloperowi wszelkich wad i usterek. Następnie wzywam dewelopera do spełnienia roszczeń. W przypadku odmowy bądź braku reakcji na pisma, wstępujemy na ścieżkę sądową.

Jak wygląda dochodzenie roszczeń z tytułu odpowiedzialności kontraktowej?

Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) – ta łacińska paremia ma ogromne znaczenie w toku mojej codziennej pracy, ponieważ odszkodowanie należy się za szkody poniesione wskutek niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy przez kontrahenta. Dochodzenie odszkodowań nie kończy się więc na procesom przeciwko ubezpieczycielom i deweloperom, a na uzyskiwaniu roszczeń od szerokiego grona nielojalnych kontrahentów, zawierających umowy w procesie sprzedaży, procesie budowlanym, administrowania i zarządu nieruchomością, obrotu nieruchomościami i wielu innych.